IZLET NAŠIH SOVICA I GUSJENICA U SELO RODA

Piše: Zoran Buhač, pedagog

Svi već znamo da djecu ne donose rode, iako je lijepo vidjeti u selu rodu kao neki bajkoviti predznak mogućem demografskom oporavku naših krajeva i države. Rode su najomiljenije ptice naših krajeva, barem u vrijeme kada borave kod nas. Gracioznost rodina leta i kretanje na tankim nogama čine ih privlačnim djeci za istraživanje. I zaista se tu ima što istraživati.

No, mi u blizini vrtića baš i nemamo gnijezda, tako da smo morali potegnuti na put ne bismo li o ovim zanimljivim životinjama saznali nešto više. Tako nas je put odveo u selo roda Čigoć, u sklopu Parka prirode Lonjsko polje. Kada su djeca doznala kuda putujemo, bilo je raznih pretpostavki kako ćemo se tamo provesti.

Kada smo stigli u to selo roda, nisu nas dočekale i pozdravile rode, već dvije rendžerice iz Parka prirode koje su nam priredile doček i uvodno predavanje / radionicu na temu roda u našim krajevima, ali i dalekoj Africi u kojoj obitavaju dok je kod nas zima. Saznali smo dosta o njihovim životnim navikama. Sigurno niste znali da roda jako dobro poznaje zmije  u Hrvatskoj, odnosno Africi te jako dobro zna koje ne bi valjalo loviti  zbog otrovnosti. Naučili smo nešto i o autohtonim životinjskim i biljnim vrstama u Parku prirode.

Nakon toga je uslijedila šetnja do info centra gdje se na velikom TV ekranu mogao uživo pratiti život dviju roda i njihovih pet (!!!) mladih zbog postavljene kamere u blizini. Prošetali smo po Čigoću, vidjeli mnogo roda uživo nakon čega je slijedio ukusan ručak i igra na otvorenom.